Psychoterapia, psychiatria

leczenie depresji

Depresja jest uznawana za jedną z najczęściej występujących chorób we obecnych czasach. Według Światowej Organizacji zdrowia jest ona główną przyczyną niezdolności do pracy, a także najczęściej występującym zaburzeniem psychicznym. Blisko połowa osób z depresją nigdy nie jest zdiagnozowana. Depresja nie jest zwykłym chwilowym smutkiem, ani gorszym dniem, czy nawet tygodniem. Jest to smutek czarnej czeluści, do której nie dociera nawet najmniejszy promień słońca. A w niektórych przypadkach smutek wydaje się być luksusem, bo smutek oznacza że człowiek jest w stanie poczuć cokolwiek… coś poza obezwładniającą pustką i bezsensem.

Przyczyny depresji:

  • Biologiczne – czynniki genetyczne, zaburzona praca neuroprzekaźników, przewlekłe choroby somatyczne, uzależnienia
  • Psychologiczne – przebyta trauma, stresujące wydarzenia w życiu, trudne doświadczenia w relacjach partnerskich, przyjacielskich i rodzicielskich
  • Społeczne i kulturowe – poczucie bycia wykluczonym społecznie, środowisko które nie jest wspierające, trudna sytuacja materialna, zawodowa lub szkolna.

Objawy depresji (występujące od co najmniej 2-3 tygodni):

  • Rzeczy i czynności które sprawiały ci przyjemność, stopniowo przestają cieszyć. W przypadku całkowitego braku odczuwania przyjemności mówimy o anhedonii.
  • Masz obniżony nastrój, zobojętnienie, poczucie pustki. Być może częściej niż zwykle tracisz panowanie nad sobą, próbujesz kontrolować płacz, ale w końcu wybuchasz.
  • Twoja aktywność życiowa się zmniejsza. Stopniowo tracisz życiową energię, nie masz już sił ani ochoty na rozwijanie swoich pasji, spotkania z przyjaciółmi. Podjęcie jakiejkolwiek aktywności jest nie lada wyzwaniem, z czasem nawet najprostsze czynności dnia codziennego jak umycie zębów, ubranie się, uczesanie, stają się bardzo wymgające.
  • Twoją głowę wypełnia myślenie depresyjne. W psychoterapii mówimy o depresyjnej triadzie Becka, na którą składa się negatywny obraz siebie (jestem beznadziejna, jestem do niczego, jestem słaby) negatywny obraz świata (ten świat jest złym miejscem, szarym i ponurym), negatywny obraz przyszłości (nie czeka mnie nic w tym życiu)
  • Tracisz sens życia, być może pojawiają się myśli samobójcze.
  • Czujesz lęk i nieustanne napięcie. Lęk często, choć nie zawsze towarzyszy depresji.
  • Masz trudności z koncentracją, czujesz że twoja pamięć zaczyna zawodzić, masz spadek libido
  • Twój sen jest płytki i przerywany, nie jesteś w stanie wyspać się niezależnie od tego ile śpisz. Możesz mieć problemy z zasypianiem, lub doświadczyć nadmiernej senności.

Leczenie depresji.

Leczenie depresji opiera się na farmakoterapii i psychoterapii, które zresztą często są ze sobą łączone. Leczenie farmakologiczne ma za zadnie uregulować gospodarkę neuroprzekaźnikową w mózgu. Daje ono efekt wyciszenia natrętnych myśli, ustabilizowania nastroju i poprawy sił witalnych.

Psychoterapia depresji opiera się natomiast na wyłapaniu i restrukturyzacji schematów myślowych, które są w depresji wszechogarniające. To nauka stopniowego przejmowania kontroli nad swoim życiem i nadawania mu kierunku zgodnego z własnymi wartościami. To zerwanie z kłamstwami umysłu, poszukiwanie utraconej radości i satysfakcji z życia. Terapia depresji to też nauka radzenia sobie ze stresem, stawiania granic, dbania o siebie i reagowanie na stresujące wydarzenia w nowy, bardziej adaptacyjny sposób.

Depresje można skutecznie leczyć! Do czego gorąco zachęcam. Jeśli widzisz u siebie objawy depresji, skorzystaj z pomocy. Jeśli widzisz niepokojące objawy u bliskiej osoby, zachęć ją do sięgnięcia po pomoc.

Depresja nie musi rządzić ani twoim życiem ani życiem bliskich ci osób!

Masz pytania odnośnie terapii depresji? Zapytaj mnie o to – kliknij

zacznij jeszcze raz

Oferta

Zobacz na jaką pomoc możesz liczyć. Zdecyduj jaka forma kontaktu będzie dla Ciebie najbardziej przyjazna i daj sobie szanse na lepsze jutro.

do poczytania

Blog

Znajdziesz tu artykuły oparte na najnowszej wiedzy naukowej, inspirujące myśli, przydatne narzędzia i recenzje książek, które warto przeczytać.

daj znać czego potrzebujesz

Kontakt

Skontaktuj się ze mną! Napisz krótko z czym się zmagasz. Daj znać, jeżeli masz jakieś pytania, lub potrzebujesz materiałów psychoedukacyjnych.

Ten post ma jeden komentarz

  1. Aleksandra

    Bardzo merytoryczny wpis. Choć powstało takich mnóstwo, to ten z pewnością wnosi coś nowego w moją dotychczasową wiedzę. Zapraszam również do mnie, gdzie piszę o depresji i ADHD z perspektywy osoby chorej: https://bezproblemowa.pl/.

Dodaj komentarz