Blog

Witaj w miejscu, w którym dowiesz się ciekawych rzeczy z dziedziny psychologii, zobaczysz wiele inspirujących treści, a także książek wartych przeczytania. 

Psychoterapia, psychiatria

Leczenie depresji

Depresja jest uznawana za jedną z najczęściej występujących chorób w obecnych czasach. Według Światowej Organizacji zdrowia jest ona główną przyczyną niezdolności do pracy, a także najczęściej występującym zaburzeniem psychicznym. Blisko połowa osób z depresją nigdy nie jest zdiagnozowana.

recencja książki

Flow – stan przepływu. Recenzja książki.

„Uczucia dotyczące nas samych oraz radość, jaką czerpiemy z życia, wynikają bezpośrednio ze sposobu, w jaki nasz umysł filtruje i interpretuje codzienne doświadczenia.” Ta książka to bardzo cenny punkt wyjścia do osobistych refleksji i wniosków, zdefiniowania swojego osobistego poczucia przepływu i określenia tego, czym dla mnie osobiście jest szczęście. 

recenzja, zmiana

Jak zmienić złe dni na lepsze – recenzja książki

„Nie oczekujmy, że zdołamy całkowicie wyeliminować gorsze samopoczucie lub przygnębienie. Życie wciąż przysparza nam nowych trudności, bólu i strat, co zawsze będzie miało odzwierciedlenie w naszym zdrowiu psychicznym i fizycznym. Możemy jednak stworzyć zestaw narzędzi, które pomogą nam w razie potrzeby.”

Psychoterapia

Pierwsze spotkanie z terapeutą

Wokół gabinetu psychoterapeutycznego krąży wiele legend. Ale tak naprawdę się tam dzieje? Jak wygląda pierwsza sesja psychoterapeutyczna? Czego mogę się spodziewać? Jak się przygotować? Dzisiaj krótko i zwięźle Wam ten temat przybliżę.

wydarzenia

See Bloggers - gala najbardziej wpływowych twórców

Zaczęło się od pasji do psychologii, pasji do drugiego człowieka, chęci wyrażenie tego, co się we mnie pojawia. Teraz tworzymy wspólnie naprawdę pokaźną społeczność. 

Bycie nazwanym jednym z najbardziej wpływowych twórców to ogromne wyróżnienie.

recenzja, przemoc psychiczna

Jak uwolnić się od przemocy psychicznej – recenzja książki

Przemoc psychiczna zamyka nas w pułapce, z której na pierwszy rzut oka nie da się wyjść.  A przemoc psychiczna ma rożne formy: upokarzanie, odrzucanie, umniejszanie, lekceważenie, poniżanie, wyśmiewanie, obnażanie pomyłek, porównywanie do innych, ciągłe udowadnianie że wszystko robisz źle, nieustanne niezadowolenie, szantaż emocjonalny, trywializowanie potrzeb i pragnień.

Depresja dzieci i młodzieży, recenzja

Żyletkę zawsze noszę przy sobie

W 2021 roku 1496 dzieci i nastolatków poniżej 18 roku życia podjęło próbę samobójczą, aż 127 z tych prób zakończyło się śmiercią. W stosunku do 2020 roku jest to wzrost odpowiednio o 77 proc. pod względem podjętych prób oraz o 19 proc., jeśli chodzi o śmierci samobójcze.

Relacje, style przywiązania

Jak wchodzimy w relacje? Czyli o stylach przywiązania.

Jak to się dzieje, że część osób bez większych problemów wchodzi w relacje, czuje się w nich bezpiecznie i dobrze, a część osób czuje lęk i nieustanne zagrożenie? Jak to jest, że część osób zlewa się w relacji z partnerem i przestaje istnieć jako oddzielna jednostka. Nie ma już JA, jesteśmy tyko MY i wszystko jest takie wspólne, że nic już indywidualnego nie istnieje? No i w drugą.. Jak to jest, że część osób bardzo chciałaby zbudować w końcu jakiekolwiek „wspólne”, ale nie jest w stanie się na tyle zaangażować?

Myśli, zniekształcenia poznawcze

O czym kłamią myśli?

Myśli są ważną częścią naszej emocjonalności. To, co myślimy o nas samych, o świecie, wpływa na to, co czujemy i na to, jak się zachowujemy. Treść myśli zależna jest od tego, czego nauczyło nas życie, czego doświadczyliśmy i co przeżyliśmy – a więc jakim ocenom poddajemy zdarzenie, czy w ogóle poddajemy coś ocenie. Często więc posługujemy się schematami myślowymi, czy też tendencjami do myślenia w określony sposób.

psychoterapia

Psychoterapia - przez trudy do gwiazd

Psychoterapia jest procesem dynamicznym. Oznacza to, że w jej przebiegu pojawiają się różne emocje i każda niesie za sobą bezcenną lekcję. Pewne rzeczy w życiu wymagają przedefiniowania, nadania temu innego znaczenia. Pewnie kwestie domagają się przeżycia, opłakania, otulenia ciepłem i troską. Pewne rzeczy wymagają wyrażenia poprzez złość, bunt, postawienie swoich granic, W KOŃCU TYCH SWOICH!

depresja, recenzja

Perfekcyjni do bólu...

„Czasami tylko zauważałam łzę, szybko ukrywaną przez obojętne spojrzenie lub zmianę tematu. Na tym polega właśnie perfekcyjnie ukryta depresja. Wstyd, trauma, zranienie, gniew – tak wiele uczuć i doświadczeń pozostawało w ukryciu, że ich ujawnienie musi następować powoli.”

Kryzys, załamanie

Kryzys - co dalej?

Kryzys jest częstym i normalnym zjawiskiem wśród osób, które zmagają się z trudnościami. Nie jest to żadną chorobą, ani stanem patologicznym, w końcu każdy z nas pod zbyt dużym ciężarem doświadczeń zwyczajnie pęka. Źródła kryzysu mogą być przeróżne: rozwód, śmierć bliskiej osoby, choroba, niestabilna sytuacja finansowa, a także długotrwałe zmaganie się z czymś co jest dla Ciebie trudne.

zacznij jeszcze raz

Oferta

Zobacz na jaką pomoc możesz liczyć. Zdecyduj jaka forma kontaktu będzie dla Ciebie najbardziej przyjazna i daj sobie szanse na lepsze jutro.

daj znać czego potrzebujesz

Kontakt

Skontaktuj się ze mną! Napisz krótko z czym się zmagasz. Daj znać, jeżeli masz jakieś pytania, lub potrzebujesz materiałów psychoedukacyjnych.