Pierwsze spotkanie z psychoterapeutą

PSychoterapia

Pierwsze spotkanie z Terapeutą

 

    Wokół gabinetu psychoterapeutycznego krąży wiele legend. Ale co tak naprawdę się tam dzieje? Jak wygląda pierwsza sesja psychoterapeutyczna? Czego mogę się spodziewać? Jak się przygotować? Dzisiaj krótko i zwięźle Wam ten temat przybliżę.

Zacznijmy od wyjaśnienia sobie, czym właściwie jest psychoterapia?

Psychoterapia to proces, który nakierowany jest na wsparcie osób w trudnej sytuacji życiowej, a także wsparcie osób, które chcą poznać siebie lepiej. Psychoterapia jest metodą leczenia między:

  • zaburzeń osobowości,
  • depresji,
  • zaburzeń lękowych,
  • zaburzeń odżywiania
  • zaburzeń seksualnych.

To proces, w którym klient odbywa podróż w głąb siebie, odkrywa mechanizmy jakie nim kierują, przekonania które rządzą jego życiem, uczy się sposobów radzenia sobie z trudnymi emocjami, destrukcyjnymi myślami i podąża ścieżką zdrowienia. Psychoterapia w razie potrzeby, przebiega równolegle z farmakoterapią. Leczenie farmakologiczne pomaga wtedy stworzyć przestrzeń do pracy terapeutycznej np. poprzez uregulowanie gospodarki hormonalnej.

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta jest to osoba po studiach psychologicznych, która dodatkowo jest w trakcie lub ukończyła czteroletnie szkolenie psychoterapeutyczne. Dostępnych mamy wiele nurtów, z czego najbardziej popularnymi są: poznawczo-behawioralny, psychodynamiczny, integracyjny i systemowy.

Czego się spodziewać na pierwszych spotkaniach?

Na pierwszych spotkaniach z terapeutą omówisz trudność z jaką przychodzisz, ustalisz cel terapii i plan działania, a także sprawdzisz, czy terapeuta Ci pasuje :).

Jak się przygotować do pierwszej sesji psychoterapeutycznej?

Przyjdź z tym, co dzieje w Tobie i pomyśl o tym, jaki cel chcesz osiągnąć na terapii. Psychoterapeuta przeprowadzi wywiad a więc zapyta Cię o wiek, sytuację życiową, sytuację zawodową, relacje i zależności rodzinne. Poznanie kontekstu życiowego i środowiskowego jest niezbędne, aby poznać mechanizmy utrudniające satysfakcjonujące życie.

A jak psychoterapeuta mi nie podpasuje?

Psychoterapeuta, to też człowiek i może zdarzyć się tak że zwyczajnie nie podpasuje Ci jako osoba. Bo będziecie mieć inne temperamenty, bo z wyglądu będzie Ci przypominał kogoś kogo znasz, a może stwierdzisz że chcesz terapeutę innej płci. To całkiem ludzkie.
Warto wtedy powiedzieć wprost o swoich odczuciach i poszukać kogoś innego.

Dlaczego warto pójść na psychoterapię?

Ponieważ życie jest tylko jedno, a przez każdą trudność można przejść. Nie musisz być w tym sam/sama. Psychoterapia zmienia życie na lepsze. Psychoterapia pokazuje Ci że zawsze masz wybór. Możesz zadbać o siebie, nauczyć się asertywności, wyrazić długo tłumione emocje w bezpiecznym i profesjonalnym środowisku. Możesz żyć w zgodzie ze swoimi wartościami, być  „bliżej siebie”, ruszyć z miejsca i żyć życiem, które przynosi satysfakcję.

 

 

zacznij jeszcze raz

Oferta

Zobacz na jaką pomoc możesz liczyć. Zdecyduj jaka forma kontaktu będzie dla Ciebie najbardziej przyjazna i daj sobie szanse na lepsze jutro.

do poczytania

Blog

Znajdziesz tu artykuły oparte na najnowszej wiedzy naukowej, inspirujące myśli, przydatne narzędzia i recenzje książek, które warto przeczytać.

daj znać czego potrzebujesz

Kontakt

Skontaktuj się ze mną! Napisz krótko z czym się zmagasz. Daj znać, jeżeli masz jakieś pytania, lub potrzebujesz materiałów psychoedukacyjnych.

Iza

Jestem psycholożką, psychoterapeutką w nurcie CBT, autorką książki "O czym kłamią myśli" oraz poradnika "Pozytywne dojrzewanie".

Dodaj komentarz