Jak wspomagać umysł innymi zmysłami?

Recenzja książki

Jak wspomagać umysł innymi zmysłami?

 

Przez wszystkie lata edukacji nie uczy się nas, jak myśleć poza mózgiem. Nikt nie pokazuje nam jak zaprzątnąć do intelektualnych przedsięwzięć swoje ciało i otaczającą je przestrzeń ani jak wesprzeć się na umysłach innych ludzi. Cel ten jest na wyciągnięcie ręki: wystarczy jedynie wiedzieć, gdzie szukać drogowskazów, które do niego prowadzą.”

 

    Mózg można ćwiczyć, podobnie jak mięśnie. I podobnie jak z mięśniami, im więcej go używamy tym jest silniejszy i większy. I to dosłownie! Badania pokazują, że pod wpływem uczenia się nowych rzeczy, niektóre obszary mózgu stają się fizycznie większe!

Tytuł książki jest intrygujący, ale nieco mylący. Bo nie chodzi w niej o to, aby mózgu nie używać, lecz żeby ten mózg wspomóc poprzez takie techniki jak:

  • Myślenie zmysłami – czyli świadomość i umiejętność odbierania, nazywania i regulowania sygnałów z ciała, a także regulowanie reakcji w zachowaniu. Ciało jest mądrym doradcą!
  • Myślenie ruchem – aktywność fizyczna wzmacnia funkcje poznawcze. Mało tego w ruchu widzimy więcej! Badania pokazują, że w ruchu wzrok jest wyostrzony.
  • Myślenie przestrzeniami naturalnymi – sposób myślenia zależy od tego gdzie się znajdujemy i tak np. przyroda nie dość że pomaga myśleć sprawniej, to jednocześnie obniża stres i relaksuje.
  • Myślenie przestrzeniami zaprojektowanymi – czyli o tym, jak aranżacja przestrzeni wpływa na procesy myślowe. Smaczki dla architektów!
  • Myślenie ekspertami – czyli mądre i krytyczne (także wobec siebie) wykorzystywaniu dostępnej wiedzy
  • Myślenie grupami – bo jak to mawia moja serdeczna koleżanka „w kupie siła”.

Autorka przytacza masę badań! Polecam ją każdemu, kto chce zgłębić tajniki skutecznych technik nauczania. Szczególnie polecam studentom i trzymam kciuki za sesję zimową! Trzymajcie się dzielnie! Oprócz tego jakby komuś z was przyszło do głowy pisanie pracy dyplomowej na temat pamięci, to macie tu kilkadziesiąt stron samej bibliografii do zainspirowania się.

 

Książka do kupienia pod tym linkiem – link do książki

zacznij jeszcze raz

Oferta

Zobacz na jaką pomoc możesz liczyć. Zdecyduj jaka forma kontaktu będzie dla Ciebie najbardziej przyjazna i daj sobie szanse na lepsze jutro.

do poczytania

Blog

Znajdziesz tu artykuły oparte na najnowszej wiedzy naukowej, inspirujące myśli, przydatne narzędzia i recenzje książek, które warto przeczytać.

daj znać czego potrzebujesz

Kontakt

Skontaktuj się ze mną! Napisz krótko z czym się zmagasz. Daj znać, jeżeli masz jakieś pytania, lub potrzebujesz materiałów psychoedukacyjnych.

Iza

Jestem psycholożką, psychoterapeutką w nurcie CBT, autorką książki "O czym kłamią myśli" oraz poradnika "Pozytywne dojrzewanie".

Dodaj komentarz