A. Lowen i terapia poprzez ciało

praca z ciałem, recenzja

A. Lowen i terapia poprzez ciało

Często się mówi, że jesteśmy ukształtowani przez nasze przeżycia, lecz teraz chcę to powiedzieć jak najbardziej dosłownie. Nasze ciała odzwierciedlają nasze przeżycia.

Książki Alexandra Lowena były inspiracją w pisaniu mojej pracy dyplomowej – o emocjach w ciele. I dzisiaj chcę się podzielić tym, co wywarło bardzo duży wpływ na to, gdzie obecnie jestem. Psyche et Soma – dusza i ciało. Od tego się zaczęło….

Ciało jest nieodłącznym elementem holisycznej psychoterapii, bo nasze emocje w ciele są i na to nasze ciało mają wpływ. np. Co się dzieje z moim ciałem kiedy czuję smutek? Lęk? Radość?

Im bardziej żywotne jest ciało, tym pełniej możemy postrzegać rzeczywistość i pełniej na nią reagować. Nasze emocje wyrażają się w ciele, a często też NAJPIERW pojawiają się w ciele (np. w postaci napięć i spłyconego oddechu), a potem w naszej świadomości. Przez ciało możemy wpływać na nasz stan emocjonalny – głęboki przeponowy oddech uspokaja nasz układ nerwowy, pozwala się wyciszyć i nabrać nowej perspektywy.

Lowen mówi że pierwotną naturą człowieka jest otwartość na życie i miłość. Zamknięcie się w sobie, ograniczenie żwotności i nieufność, mają nas chronić przed ciosem i cierpieniem. Mają chronić i chronią… jednocześnie okradając z wielu możliwości i budujących doświadczeń.

Często dzieje się tak, że nie szanujemy naturalnych rytmów ciała, traktując je jak narzędzie DO OSIĄGNIĘCIA, eksploatując do granic możliwości, jak gdyby dało się je wymienić na nowe.

Ciało jest częścią naszej tożsamości. Poczucie tożsamości to też odczucie ciała, to – Ja wiem co czuje w ciele, jaką mam postawę ciała i wyraz twarzy.

Im bardziej żywotne masz ciało, tym pełniej możesz postrzegać rzeczywistość i tym aktywniej możesz na nią reagować.

Polecam każdej osobie, chcącej zwiększyć swoją świadomość ciała i połączenie z nim. Ostrzegam, że Lowen może zmienić spojrzenie na wiele aspektów fizyczności, a taka konfrontacja może zmienić styl życia nieodwracalnie :)!

Książkę “Zdrada ciała” znajdziesz pod tym linkiem -> kliknij

Polecam także:
“Depresja i ciało” -> kliknij
“Miłość, seks, serce” -> kliknij

zacznij jeszcze raz

Oferta

Zobacz na jaką pomoc możesz liczyć. Zdecyduj jaka forma kontaktu będzie dla Ciebie najbardziej przyjazna i daj sobie szanse na lepsze jutro.

do poczytania

Blog

Znajdziesz tu artykuły oparte na najnowszej wiedzy naukowej, inspirujące myśli, przydatne narzędzia i recenzje książek, które warto przeczytać.

daj znać czego potrzebujesz

Kontakt

Skontaktuj się ze mną! Napisz krótko z czym się zmagasz. Daj znać, jeżeli masz jakieś pytania, lub potrzebujesz materiałów psychoedukacyjnych.

Iza

Jestem psycholożką, psychoterapeutką w nurcie CBT, autorką książki "O czym kłamią myśli" oraz poradnika "Pozytywne dojrzewanie".

Dodaj komentarz