Kryzys psychiczny

  • Post author:
  • Post category:Blog
Kryzys, załamanie

Kryzys - co dalej?

 

Kryzys jest częstym i normalnym zjawiskiem wśród osób, które zmagają się z trudnościami. Nie jest to żadną chorobą, ani stanem patologicznym, w końcu każdy z nas pod zbyt dużym ciężarem doświadczeń zwyczajnie pęka. Źródła kryzysu mogą być przeróżne: rozwód, śmierć bliskiej osoby, choroba, niestabilna sytuacja finansowa, a także długotrwałe zmaganie się
z czymś co jest dla Ciebie trudne.

Kryzys jest ważnym momentem zwrotnym, który jeżeli zostanie odpowiednio rozwiązany doprowadzi do Twojego rozwoju
i umocnienia, a niektórym daje to wręcz możliwość odnalezienia sensu istnienia.

Jeżeli przeżywasz kryzys:

  • Pozwól sobie na przezywanie trudnych emocji, poszukaj wsparcia u bliskich osób. W wielu przypadkach szczera rozmowa z osobą, która okaże Ci zrozumienie i pomoże znaleźć wyjście z trudnej sytuacji, działa cuda!
  • Jeżeli kryzys, z którym się zmagasz przekracza możliwości Twoich przyjaciół, jest wstydliwy lub boisz się obarczać tym inne osoby, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Obecnie jako psychologowie korzystamy z warsztatu profesjonalnych umiejętności wspierania i terapii osób doświadczających kryzysów życiowych.

Jak wspierać osobę w kryzysie?

  • Przede wszystkim okaż empatię i zrozumienie. Obdarz osobę zmagającą się z trudnościami cierpliwą i szczerą uwagą. Niech będzie to bezpieczna przystań, w której Twój rozmówca nie będzie czuł się oceniany. Udzielaj rad tylko jeżeli Twój przyjaciel wyrazi na to zgodę, nie bagatelizuj problemu. Pamiętaj, że każdy ma swój własny koniec świata i każdy ma prawo czuć to, co obecnie czuje.

Jeżeli jesteś obecnie w kryzysie i potrzebujesz rozmowy – daj znać.

 

zacznij jeszcze raz

Oferta

Zobacz na jaką pomoc możesz liczyć. Zdecyduj jaka forma kontaktu będzie dla Ciebie najbardziej przyjazna i daj sobie szanse na lepsze jutro.

do poczytania

Blog

Znajdziesz tu artykuły oparte na najnowszej wiedzy naukowej, inspirujące myśli, przydatne narzędzia i recenzje książek, które warto przeczytać.

daj znać czego potrzebujesz

Kontakt

Skontaktuj się ze mną! Napisz krótko z czym się zmagasz. Daj znać, jeżeli masz jakieś pytania, lub potrzebujesz materiałów psychoedukacyjnych.

Iza

Jestem psycholożką, psychoterapeutką w nurcie CBT, autorką książki "O czym kłamią myśli" oraz poradnika "Pozytywne dojrzewanie".